Záměrem UPSČR je dosáhnout tohoto stavu:
- Funkce přísedícího jako laického prvku sodní moci je širokou veřejností známa jako prestižní dobrovolná funkce vykonávaná občanem v zájmu celé společnosti. Stát se přísedícím vyžaduje vysoký morální kredit, životní zkušenosti, smysl pro spravedlnost, odvahu pro její prosazování a odhodlání získávat teoretické i praktické znalosti z oborů práva.
- Přísedícím jsou přiznány důstojné náhrady za jejich čas a úsilí, které své funkci věnují.
- Přísedící mají širokou možnost odborných školení v oborech práva hmotného i procesního.
- Přísedící mají u soudů dostatečné a důstojné zázemí.
- Široká veřejnost, odborníci i politikové vnímají laický prvek v soudní moci jako nezbytnou a pevnou pojistku spravedlnosti, která dává veřejnosti možnost účasti na rozhodování soudů a tím dodává soudnictví důvěru společnosti.
- Přísedící jsou dobrovolně organizováni napříč celou republikou. Díky tomu dokážou formulovat a prosazovat své názory na všech úrovních, včetně té legislativní. Existuje jednotná informační platforma, která umožní každému jednomu přísedícímu jednoduše získávat, ale i sdílet informace o tom, co se kolem přísedících děje. Unie přísedících je zastoupena v jednotlivých krajích a okresech svými pobočkami v čele s krajským, resp. okresním radou, který má mandát jednat v zájmu zde působících přísedících s předsedy místně příslušných soudů o praktických otázkách výkonu funkce přísedících.